top of page

Чи важко навчитись співати?

Оновлено: 19 лип. 2022 р.

Як довго потрібно вчитись? Чи кожному під силу навчитись володіти голосом? Кожен, хто стоїть на порозі опанування вокальної техніки, або вже й записався на перший урок вокалу, ставить ці питання.


Привіт! Мене звуть Уляна Голіней, я професійна вокалістка, так, зараз професійна, але колись я була таким самим початківцем, я нічого не знала про премудрості вокальної техніки, не співала жодної вокальної вправи, не вміла контролювати свій звук, мала обмежений діапазон, а високі ноти крича-а-а-ла з усіх сил і це були не найприємніші відчуття, а тому, я добре знаю про що пишу, і добре знаю, що можуть відчувати ті, хто лише починає. Так, це факт, початківцем я була вже досить давно, але досвід роботи з своїми учнями дав мені краще розуміння як вокалісти вчаться і які етапи вони долають на шляху до майстерності, а ще, декілька років назад я записалась на танці, і запевняю вас, на 100 відсотків знову відчула як це бути новеньким у чомусь - напружуватись там де має бути легко, нервуватись коли не виходить і через "кров і піт" виборювати кожну маленьку перемогу у новій для тебе справі. У цій статті я спробую дати відповідь на питання "чи важко" - опишу з яких етапів складається процес навчання, що вам потрібно буде освоїти або розвинути, з якими труднощами вам прийдеться попрацювати, скільки часу на це піде і від чого залежатиме успіх...


The only thing better than singing is more singing.” – Ella Fitzgerald
"Що може бути кращим ніж співати? - Співати ще більше!" - Елла Фіцджеральд

Отже, ви вирішили навчитись співати. Є основні пункти вокальної майстерності які мають бути виконані, я вам перечислю основні з цих пунктів, але ви маєте розуміти також, що кожен викладач чи кожна вокальна "школа" матиме свій "список пунктів" на основі якого і базуватиметься їх метод. Скажу вам так, впринципі, всі ми, викладачі, говоримо про одне і те ж, і я люблю, коли теорія не завуальована якимись незрозумілими назвами і вигадками лише заради того аби звучати "супер загадково" і "премудро", а коли іформація подається чітко, прямо, по фактах і просто. Почнімо


1. Знайомство з вашим апаратом


По-перше багато початківців не знають, що за голос відповідає все тіло, і в першу чергу потрібно це тіло розслабити, знайти зручну стійку, збалансувати поставу, відчути де в тілі дискомфорт і спробувати його "вимкнути", далі зробити легку розминку, розтягнути м'язи... Ви дізнаєтесь як працює голос, що таке діафрагма, як вокальні зв'язки створюють різні звуки, що таке резонатори, артикулятори і тд. Пізніше, але поступово дізнаватиметесь ще більше і більше деталей.


2. Активне вокальне дихання


Чим вокальне дихання відрізняється від звичайного? Що таке глибокий вдих? Навіщо нам контрольований довгий видих? Спів від діафрагми? Спів на опорі? Чи існує і де знаходиться точка опори? Ви почнете робити перші дихальні вправи щоб розвивати своє "активне дихання", "прокачувати" діафрагму і м'язи тулуба ( м'язи "кору" - прес, боковий прес, м'язи спини та інші)


3. Почути свій власний звук і прийняти його


Багато викладачів вокалу на першому ж занятті хочуть від учня якогось "ідеального" чи "правильного звуку", я не є проти "красивого" звуку і не заперечую, що голос можна і треба покращувати, але, потрібно розуміти, що у кожного є свій унікальний особливий голос, кожен учень починає навчання не з якогось умовного "нуля", а насправді у кожного є вже серйозний багаж звуків даний нам природою, і , на основі цих звуків можна дуже швидко, а головне комфортно, набудувати вокальну техніку. Тому, я прибічник методів, коли ми шукаємо потрібні нам звуки через ті ж емоції, вигуки, кривляння, імітацію, для якої не потрібні якісь особливі навики, бо ми всі вже ці звуки колись робили.


4. Напрацювання основ


Все таки одним мявканням і сиренами не обійтись, потрібно виконувати "базу" - набір різноманітних вправ, які будуть тренувати ваше вміння інтонувати чисто (попадати в ноти і змінювати висоту нот швидко точно і без "під'їздів"), вміння співати в заданій "позиції" і не губити цю позицію впродовж фрази, вміння співати різні вокалізи - коли мелодія буде ставати все складнішою і закрученішою, вміння розприділяти повітря впродовж вокальної фрази... Слідкуватимемо щоб голос не тремтів, не зривався і у вас не було постійного відчуття що не вистачає повітря. Цей етап є початковим і Я б порівняла його з заняттями в спортзалі, коли тренер не заставляє вас конкретно працювати над якимось м'язом, бо ви ще не вмієте його "ізольовувати", а дає вам перші два три місяці загальний тренінг, де ви потрохи напружуєте всі групи м'язів. Так і тут, у вокалі, перед вами ще не стоять складніші завдання, головне аби голос призвичаївся до роботи.


5. Голосові регістри


Не потрібно сприймати ці пункти як щось строго послідовне - над диханням ви працюватимете завжди, а освоювати регістрацію будете чи не з самого початку, а якщо справи йтимуть добре і ваш голос буде піддатливим то тим швидше ви будете пробувати і складніші техніки. Отже, ви будете освоювати регістрацію голосу - спершу грудний голос і головний голос ( англ. хедвойс ), далі почнете освоювати ще один дуже важливий регістр - мікстовий, або просто мікс. Вміння користуватись різними регістрами голосу дасть вам змогу якраз таки збільшити діапазон, позбутись затисків, коли ви намагатиметесь співати високо грудним, хоч там краще було б співати мікстом і тд.


6. Опора


Окремим пунктом винесу опору - її можна тренувати всілякими різними методами, і під час будьякого співу вона працює, навіть не дуже доброго співу - вона працює, але не достатньо активно, а тому, вокалісти її спочатку шукають, тобто пробують зрозуміти що це за відчуття, а потім пробують його зафіксувати і "підсилювати".


7. Складніші техніки


Всі вокалісти хочуть співати високо і потужно, а для цього вам потрібно буде освоїти такі вокальні техніки як белт ( белтинг ), тванг ( хтось пише твенг) та мікс (мікст). Це справді вже наступний етап, і з самого початку навчання не рекомендую пробувати ці техніки, поки ви не відпрацюєте основи і не підготуєте свій голос до цих складніших технік. Інакше ви можете зірвати голос, або почати співати ці техніки затиснуто, передавлюючи і надто сильно "підстраховуючи" звук м'язами шиї аж до болю в горлі, чого не має бути при правильному співі.


8. Вокальна спритність, фішки, мелізматика


Це ще одна грань розвитку голосу - з часом мелодії стають складнішими, ви хочете співати все важчі і важчі пісні, також ви можете захотіти опанувати мелізматику та інші фішки, які прикрашатимуть ваш спів, вирізнятимуть його і робитимуть ще унікальнішим і професійнішим.


9. Збагачення тембру


Цей пункт відповідає на частий коментар вже навіть досвідчених вокалістів - "мені не подобається мій голос!". Отже, по ходу навчання, ви будете "відточувати" свій звук, як скульптор з безформної брили відточує красиву скульптуру. Для цього ви навчитесь контролювати всі окремі "клапани" які відповідають за різне забарвлення вашого звуку - висота гортані, положення м'якого піднебіння, положення язика, ширина відкриття рота і тд. Іншими словами, ви навчитесь співати в різних вокальних позиціях - вона може бути висока, низька, кругла, плоскіша, ширша, різкіша, матовіша і тд. Що таке тембр вокаліста - це його природа (голос з яким він народився) + плюс те, що він напрацював, тобто різні фішки, різні вокальні позиції, різна подача.


10. Напрацювання репертуару


Від початку навчання, якщо ви хочете справді розвиватись в хорошому темпі, вам потрібно співати пісні. Ви спитаєте - які? Я не можу вам "насадити" свої музичні вподобання (але це хороша ідея для наступного посту, в якому я б зібрала для вас класні пісні для початку навчання) , все-таки раджу вам добре розібратись який жанр музики подобається саме вам, яких співаків ви любите слухати і вони задають вам "еталон" звучання, також спробуйте скласти список пісень - наприклад 10 композицій - і почніть їх вчити. Спочатку беріть пісні які вам під силу, тобто пісні з епічним високим приспівом поки що залиште на потім, для початку знайдіть щось простіше. Поступово ви звісно дійдете і до складних пісень, але все поступово. Спів чужих пісень формуватиме ваш тембр - ви примірятимете на себе звук інших артистів, також ви будете збагачувати свій вокальний словник різними фішками.


Отже, 10 пунктів я вам назвала, впевнена інші викладачі могли б додати і від себе окремих пунктів, та і я б цими пунктами не обмежувалась... є ще цілий пласт психологічної роботи, з тими ж затисками, бо вони бувають не лише тілесні, але й "ментальні". Словом, нюансів ще багато можна додати, але мені здається, я описала основне.


Далі, наступне питання - від чого залежатиме успіх і час навчання? Звісно, я вам відповім мудрими словами - вік живи, вік учись! Але перші позитивні результати колись жеж мусять наступити? - от про них і поговоримо.


Ваш успіх буде залежати від декількох факторів - по-перше - ваша схильність до музики. Так це важливо, і саме тому не весь світ хоче бути співаками, ми всі маємо свої вподобання і тому, кожен, в ідеалі, йде в ту професію, яка йому подобається і також краще дається. Я не заперечую, що бувають винятки, є приклади людей, які попри дуже повільні результати все одно мали якусь надзвичайну мотивацію, впертість і все таки добивались результатів, але, тут потрібно розуміти, що результати будуть приходити значно повільніше і важче ніж у тих, хто має природну до цього схильність.

По-друге, ви можете мати і хороші дані, і слух і музичність, але фізіологічно комусь легше даються всілякі голосові трюки і техніки, а комусь важче. Відповідно одні будуть досягати швидших результатів - інші - повільніше, але це не означає, що менш якісних - і перші і другі можуть досягти найкращих результатів, але за різний проміжок часу. Тому не опускайте руки, якщо у вас не виходить все й одразу. Насправді це теж скоріше виняток, ніж правило, коли виходить все й одразу, і, зокрема я не виняток, і своїх результатів добивалась не один місяць.


Далі, наскільки сумлінно, систематично і часто ви працюєте. Якщо ви займаєтесь раз через раз то і відповідний результат отримаєте, я б навіть не називала це впринципі роботою на результат - якщо ви відвідуєте уроки вокалу рідко, то ваш спів можна назвати просто хоббі, і якихось неймовірних результатів від себе і від викладача не вимагайте, бо якщо ви хочете справді чомусь вчитись то тут потрібна систематичність - 2-3 рази в тиждень чітко і без пропусків.


По-четверте, дуже велику роль грає застосування вивченого на практиці, якщо ви не співаєте більше ніде окрім своєї кімнати, або студії вокалу, то раджу вам шукати можливість десь себе і свій талант проявляти - навіть банально записувати короткі відео-кавери у інстаграм це вже щось, також відкриті мікрофони, та й караоке також підійде, конкурси - тут ще й буде класний елемент мотивації конкуренцією - позмагаєтесь з іншими, почуєте себе в порівнянні з іншими, зрозумієте над чим треба працювати більше, візьмете щось нове у інших, також у вас може бути власний бенд, з яким ви виступаєте вечорами у якихось кафе, чи співаєте на корпоративах, чи підробляєте співаком у ресторанах... все це дасть вам величезний досвід і "буст" на фоні тих, хто не співає ніде, окрім уроків з вокалу.


Отже, якщо у вас є хороші музичні дані, слух, схильність до співу, ви сумлінно і систематично займаєтесь вокалом, тоді перші результати прийдуть вже за кілька місяців, а далі ви будете "закріплювати" напрацьоване щоб десь за рік відчути досить хороший контроль над голосом, також через рік ви непогано виконуватимете свої перші пісні , розбиратиметесь в тому як працює голос, і добре розумітимете, що це не магія, а робота, і добре усвідомите на власному досвіді, що все можливо, якщо просто сумлінно працювати. Далі, після року занять вокалом, ви почнете набудовувати свої вміння, пробувати складніші вокальні техніки, брати складніші пісні в репертуар, ставитимете нові цілі і завдання.


Можливо після даної статті ви подумаєте, ой ні, вокал це складно, напевно це не для мене. Будь ласка, не потрібно, я вас прошу! Ніхто не вимагає від вас тут і зараз все це осмислити і зробити. Зрозумійте, що всі найкрутіші вокалісти теж колись починали. Ви будете вчитись поступово, маленькими не складними кроками - кожен урок вокалу братимете якусь нову вправу, дізнаватиметесь щось нове - і так цеглинка за цеглинкою набудовуватимете свої вміння. Якщо вас "затягне", то пізніше ви почнете вже працювати і над майстерністю, але на самому початку від вас ніхто цього не вимагає - основне, щоб вам подобалось, щоб вам було комфортно і щоб заняття вокалом приносило задоволення.


Наприклад у мому майстеркласі для початківців я саме так складала програму, щоб не "загружати" вас одразу всіма складними концептами і нереальними для початківця вокальними вправами. Програма продумана так, що всі техніки викладаються дуже поступово і роз'яснюються максимально детально і зрозумілою мовою. Ми починаємо з того, що буде 100відсотково зрозумілим і під силу вам, далі крок за кроком пробуємо різні не складні вправи, але дуже дієві, які правильно розвивають ваш голос, вчать його бути "вокальним", вчать вас стабільності, контролю, правильному "звуковеденню", показують вам можливості вашого голосу, про які ви можливо і не знали і готують ваш голос до складніших технік на наступному етапі. Посилання на майстерклас тут


На останок, хочу побажати вам якнайшвидших і найкрутіших результатів, але головне - отримувати задоволення від процесу і не вимагати від себе надто багато!


Ви можете залишити коментар нижче, а також ви можете поділитись цим постом у своїх соцмережах або з вашими колегами або учнями!

Comments


bottom of page