top of page

Як заробляти на вокалі?

Вокаліст ви чи музикант, у музичній індустрії в Україні ваш заробіток залежатиме від вашого вміння «крутитись», і він може бути як і дуже маленьким, так і дуже великим...

Я скажу одразу прямо, я не відношусь до тих, хто жаліється на все, в стилі «країна не та» чи «ех, не цінять тут музику». І навіть війна не змінила в мені цієї думки. В Україні, для будь якої справи, насправді, завжди був відкритий простір варіантів, в цьому для когось печаль, особливо для тих, хто не хоче "крутитись". Можливо я іноді більше оптиміст ніж реаліст, але нехай, це допомагає мені "вирівнювати" свій стан, коли навколо повна с&$ка... Так, в нашій країні є багато проблем з регулюванням культурної діяльності, недопрацьоване законодавство і через це часто просто ігнороване як з боку держави так і з боку музикантів (детальніше про це - в кінці статті). Зараз, на жаль, війна, зараз дійсно багато привичних музикантам шляхів заробітку перекрились, і прийшлось знову крутитись, вже не для заробітку, а для виживання... і, доречі, багато моїх колег, які раніше "плакали" як все погано і не дуже шукали варіантів розвитку, під час карантину "зібрались" і знайшли варіанти - і хто ж знав, що попереду прийде ще більше випробування? Ті, хто виніс урок з карантину, зустрів війну, в якісь мірі, підготовленим. У цій статті я спробую описати як було до, що можна робити саме зараз і що можна планувати на майбутнє, а також зачіплю "гострі" питання музикантів стосовно заробітку.


До карантину у мене була активна, а іноді дуже активна діяльність - по буднях я викладала вокал, ввечері ходила на репетиції, встигала записувати альбом авторської музики, з четверга починались концерти - це могли бути корпоративи, весілля, виїзди у інші міста, виступи в кафешках або сольні концерти з гуртом Дао Парк. Далі прийшов 2020й рік - сталось те, чого ніхто не чекав - коронавірус. Це було ударом по всіх професіях, але для івент індустрії, яка для багатьох музикантів є основним заробітком, це був повний капець (м'яко кажучи)...

Особисто я з початком карантину швидко "переформатувалась" - почала викладати онлайн, дуже активно просувати свої соцмережі і продавати відео-уроки вокалу. Це привело мене до ідеї ще якісніше розвинути свій "вокальний продукт" як пасивний дохід, і я створила ще якісніші вокальні майстеркласи з можливістю зручно придбати їх на цьому сайті. І, зараз, в час війни, я маю фінансову "подушку" завдяки цим майстеркласам (вдається навіть донатити на ЗСУ), також відновились касові концерти, де я сесійно є запрошеною вокалісткою, їх небагато, але вони є, і також є запити на написання пісень. Отже, можна зробити вже висновок - мене рятує різна діяльність і відповідно різні джерела доходу. Також у мене є план Б, в разі чого, я завжди можу давати уроки онлайн, як українською так і англійською...

Далі я спробую описати максимально усі види діяльності, якими може займатись вокаліст, принаймі відомі мені (якщо у вас будуть свої варіанти - обов'язково пишіть у коментах)

Отже, я буду писати про сферу діяльності, і додаватиму коментарі з власного досвіду.


КАФЕШКИ

Спів в кафешках, барах, ресторанах в будь якому форматі.

Після того як я неповні 3 літні місяці попрацювала офіціантом, я зрозуміла, що «ніколи знову». Після того в мому житті був лише вокал і заробіток вокалом. Десь у 18 років у мене з‘явились перші виступи з кавер-гуртом.

Заробіток залежить від стилю, від закладу і від досвіду. Чому від стилю - ну так виходить, що якщо ви граєте рок з живим бендом, то це буде якийсь паб, якщо ви в вечірньому платті співаєте соул чи джаз, чи "лаунж формат" то це буде якийсь «фенсі» ресторан, і відповідно гонорари у цих закладах відрізнятимуться. Але також можна отримувати різний гонорар в залежності від закладу. Гонорар також залежить від досвіду - ну наприклад, якщо ви тільки починаєте, то знову ж таки, в якісь заклади ви «кастинг» не пройдете, або вам запропонують меншу суму, з часом і досвідом ви вже самі зможете називати адміністраторам вищу суму за свої послуги.


Багато вокалісток виступають сольно під фонограму - переважно це "лаунж формат" - живий вокал під мінусовки. Так, це оплачується краще, ніж коли ви з бендом, бо ви одна, але це більше вибір «душі». Зауважу, що робота в бенді розвиває вас і розкриває вас набагато більше, як вокаліста і як музиканта.


Є ще робота ведучого в караоке. Тут потрібно бути готовим до нічної роботи, іноді до ранку, до нетверезих клієнтів, і до дуже різножанрової музики. Словом, робота на "сталеві нерви".


Робота "в кафешках" дуже популярна серед вокалістів - для мене це був чудовий досвід "перших сцен", голос звикає до роботи, до справді довгої роботи, коли треба доспівати пісню від початку до кінця і не одну, а 20... на уроках вокалу таку роботу точно не вийде зімітувати, і ще є важливий фактор - "нема вороття, треба виспівати до кінця"=)) тобто, немає варіанту "почати знову". Ну і також це заробіток, хоч і не супер великий, але! кафешки це така "вітрина" для вокаліста, багато з ким "корисним" я познайомилась через ці виступи і це така "самореклама", багато клієнтів (на весілля чи корпоративи) замовляли нас, побачивши виступ в кафешці...


ІВЕНТИ: ВЕСІЛЛЯ, КОРПОРАТИВИ

Одними кафешками не прокормишся, тому природньо, ваші виступи в ресторанах перейдуть у івенти, де гонорар вже вищий. Тут нові виклики, нова відповідальність, особисто на мені була окрім ролі вокалістки ще роль менеджера, я приймала всі дзвінки, зустрічалась з замовниками і домовлялась про всі потрібні для виступу деталі. Це виснажлива робота,особливо якщо ви гурт «нарозхват» - тоді це ще й часті нічні переїзди, перельоти... Але, це добре оплачуваня робота, особливо, якщо ви робите її якісно. Гонорар ви можете визначати самі, але все таки він залежатиме від ринку на який ви орієнтуєтесь. Є кавер гурти виступ яких вартує 1000$, є за 2000$ і є й за більші кошти...Ну наприклад, ви можете взнати скільки заробляє гурт такого ж "рівня" якості і популярності, і найголовніше, це розуміти на якого клієнта ви працюєте.

Порада від мене - брати 50% авансу наперед, повну оплату перед початком виступу і максимально детально продумувати свій побутовий райдер - їжа, доїзд, ночівля - тут важливо чітко все проговорювати з організатором або клієнтом, а краще ще мати прописано це у письмовій формі!


КРУЇЗНІ КОРАБЛІ, ГОТЕЛІ за кордоном, словом - робота по контракту.

Колись я навіть знімала з музикантами демо для агентів, які шукають музикантів на круїзи, але щось в середині мене дуже не хотіло погоджуватись на цю роботу, я на контракті я так ніколи і не працювала, але, чула дуже багато відгуків від колег - робота не проста, співати потрібно щодня по 4 сети, переважно з одним вихідним в тиждень. Якщо це корабель - ви живете пів року на кораблі, до цього потрібно бути готовим морально. Але багато хто йде на такий крок, зараз багато музикантів дівчат на період війни поїхали саме по контракту працювати, адже це гарантований заробіток і офіційне оформлення...


КАСОВІ КОНЦЕРТИ.

Івенти бувають дуже різні, наприклад окрім приватних івентів є «касові» для широкої аудиторії, за квитки. У таких івентів є переважно організатор, а ви виконуєте свою «вокально-артистичну» роботу. Переважно це тематичні вечори, вечір джазу, фанк-вечірка, трибюти різним відомим співакам. Я беру участь у таких концертах - співаю у різних програмах - "Вечір джазу", "Трибют Amy Winehouse", "Французький джаз" і тд.


Соліст опери. Театр. Музичний театр. Якщо ви академіст - то ваша мрія, напевне, це велика опера. Якщо ви не академічний вокаліст, то ви можете стати артистом мюзиклів, кіно-мюзиклів і театральних постановок.


Вокаліст-хормейстер. Якщо вам подобається керувати хором, подобається "співзвуччя" великої кількості голосів - можете вивчитись на хормейстра та бути деригентом хору.


Часто популярні співаки ще й стають ведучими - ведучими івентів, ведучими різних "офіційних" подій, концертів, конкурсів, а також ведучими на радіо.

ВОКАЛІСТ - АВТОР - АРТИСТ.

Тут власне діапазон заробітку може бути від практично нульового до дуже великого. В цій статті не будемо пірнати в тему «як заробити артисту на своїй музиці», але, це те джерело доходу, яке залежить від того (якщо дуже коротко) «залетить» чи «не залетить» ваша музика, чи хороший у вас менеджмент і чи хороша промоція.

Успішний музичний проект заробляє на - касових концертах, турах, фестивалях, корпоративах, монетизації ютуб каналу, прослуховування на стримінгових сервісах, роялті з програвань музики на тб, радіо та різних торгових площадках (так би мало бути), продаж мерчу, Patreon (донати фанатів), рекламні контракти і тд.


PATREON.

Сюди одразу допишу про розвиток своєї комюніті "фанів", фоловерів - ПАТРОНІВ. Створити свій Patreon і базу фанів можна не лише якщо ви автор-артист, ви можете просто робити класний "музичний" або "вокальни" або "навчальний" контент і збирати навкого нього поціновувачів... Ваш заробіток залежатиме від величини вашої комюніті "патронів" і якості "ексклюзивного" контенту, який ви для них створюєте.


ВОКАЛІСТ-СОНГРАЙТЕР.

Якщо у вас є така «жила» і талант, тоді прекрасно, ви можете писати пісні на замовлення та продавати їх. А якщо ви не дуже ок з текстами і продакшном, то не переживайте, є класна професія «лайн мейкера», тобто воклаліст, який придумує суто прикольні «хукові» вокальні мелодії… все, що треба, це наспівувати різноманітні мелодії на інструментал.



БЕК-ВОКАЛІСТ.

Переважно ви є частиною музичної команди якоїсь «супер-стар» ваш гонорар залежить від популярності і кількості робіт у вашої «супер-стар» ( кажуть, коли у зірки турне, це особливо хороший дохід). Але, також часто беквокалісти працюють у декількох артистів або сесійно на інших івентах - хороший беквокаліст який знає, що робить, вміє «тримати партію» і звучати «в пачці» на вагу золота.


СТУДІЙНА РОБОТА. Тут потрібно володіти голосом дуже технічно і бути "універсальним" вокалістом, могти заспівати так, як це вимагає твір, або яке дадуть завдання. В роботі на студії ця точність і технічність дуже важливі. Ви можете записувати беквокали до пісень, записувати демо-вокали для пісень на продаж, записувати просто вокали для семплування для діджеїв… записувати рекламні джингли, радіо заставки і тд…варіантів багато.


Fiverr. Файвер це популярна платформа для фрілансерів - тут ви можете знайти клієнтів з усього світу і надати якусь вокальну чи "креативну" послугу - записати вокал, бек вокал, придумати мелодію, придумати "вокальне" аранжування, придумати текст... Багатьох музикантів врятувала ця платформа з початком карантину - fiverr.com


Озвучка. Часто наші співаки озвучують україномовні адаптації тих же мюзиклів чи мультфільмів, де є багато вокальної роботи.



ВИКЛАДАЧ ВОКАЛУ.

Тут напишу багато, бо я сама у цій сфері, і, це велика сфера. Тут можна бути як і приватним коучем так і «вокальним-гуру». Можна продавати свій час , погодинно, можна продавати навчальну продукцію. Тут дуже важливо інвестувати у свої знання, постійно розвиватись і підвищувати кваліфікацію. Можна давати приватні уроки. Цінник залежатиме від вашого рівня кваліфікації і вашої затребуваності. Також є інший тип уроку - консультація - тут може бути вищий цінник, бо ви даєте людині «вижимку» важливої і практичної інформації. Також ви можете давати живі майстеркласи, організовувати літні школи, вокальні «табори». Також, коли ви бачите що у вас велика комюніті і велика кількість бажаючих вчитись, ви можете записати відео школу чи курс і продавати його через сайт, як зробила до прикладу тут, на meladavocals.com

Також з останніх трендів - багато викладачів продають вокальні марафони, а ще диски з вправами, книжки, посібники...


Робота з дітьми. ПЕДАГОГ

Також ви можете стати викладачем в музичній школі, та і в звичайній школі потрібні викладачі співу. Також ви можете працювати вокальним педагогом для дітей приватно або в якомусь розвиваючому центрі - це ціла окрема сфера і дуже затребувана, і батьки дуже хочуть щоб їхня дитина отримала якнайкращу якість послуг і не жаліють на це коштів. Також у мене є колеги-вокалісти, які працюють з дітьми з аутизмом, з заповільненим розвитком - музика і спів дають дуже круті результати у роботі з такими дітками.


Також, маючи всі дипломи, високий рівень кваліфікації і відповідне бажання, ви можете стати викладачем вокалу у ВУЗі.


БЛОГЕРСТВО. КОНТЕНТ-МЕЙКЕР

О так, хтось збирає великі перегляди і лайки бо просто красівий… а ви можете круто співати і отримувати міліони переглядів, і відповідно, по схемі блогерства, монетизовувати свою популярність.

Ютуб блогерство - з якісним контентом і хорошими переглядами можна також заробляти на монетизації ютуб.


Далі, хочу описати декілька гострих "моментів" стосовно грошей і музичної індустрії:

  1. Музикант працює "за їжу" - слава богам, це практично в минулому, але це на якомусь підсвідомому рівні все ще "сидить" у головах деяких замовників, тому вам (нам) треба бути сильними, тримати себе гідно і спокійно але чітко проговорювати клієнтам свої умови і правила співпраці - від задовільного гонорару до нормальної гримерки з зеркалом і обігрівом...

  2. Музика це мистецтво, ніяково за це просити гроші - тут можна довго філософствувати, але, не вдаючись у філософію, давайте просто - вам потрібно їсти, десь жити, одягатись, як мінімум купувати концертні плаття, косметику, оплачувати уроки вокалу і закривати інші ваші потреби для задовільного для вас рівня життя. Це не заробляння, це як мінімум "закривання" базових потреб".

  3. Не знаю, скільки просити грошей... - вище я написала, що таке "базова" вартість, далі, до цієї суми, ви додаєте "вершечок", який вже можна назвати "зароблянням". Вершечок - це ваша оцінка себе, свого таланту, свого затраченого часу, зусиль, і не лише часу на виконання роботи, а часу, який ви витратили на свою освіту, на те, щоб бути таким класним спеціалістом. Тут вже кожен індивідуально визначає суму цього "вершечку".

Окремо опишу проблему (бо це проблема) "Музикант і держава".

Багато музикантів працює неофіційно, зараз з більш свідомим підходом до заробітку це змінюється, багато кавер-бендів вже оформлюють як мінімум ФОПи, щоб офіційно проводити оплати і платити податки. Звісно, великі лейбли та топові артисти, які дають касові концерти, великі турне, звісно вони працюють офіційно і платять податки. Так само власники вокальних шкіл офіційно оформляють свою діяльність... Так само і індивідуальні "фрілансери" які, до прикладу, пишуть музику на продаж, мають ФОП. Але поки що ще залишається велика кількість "творчих одиниць" які взагалі навіть не задумуються на тему якогось "оформлення" своєї діяльності... Причини є різні, наприклад - нестабільність заробітку, особливо якщо це івент-сфера, музикант живе в умовах постійної залежності від сезону, наприклад новорічні свята це високий сезон, а лютий березень це практично повний нуль (особливо, якщо одного березня весь світ закривається на карантин, а одного лютого починається широкомасштабна війна...).


Також серед причин - "нестабільність" самого музиканта, навземо це синдромом "творчої натури", ти не впевнений чи будеш займатись тим, чим зараз, через пів року, часто таке "несерйозне" ставлення до грошей, життя за принципом "пливу по течії". Також часто постає питання - чи "вистрілить" твій проект, чи буде успішно працювати... і наче б ті самі питання і проблеми як і в будь кого, хто відкриває перший бізнес, але чомусь музиканти в цьому питанні переважно не освічені, і про офіційне оформлення праці думають в останню мить. Власне ще одна велика проблема - неосвіченість - в тих же питаннях авторського права, чи офіційного оформлення діяльності. Через це і сама держава про це активно не думала.


А от доречі карантин підняв цю всю історію "наверх", і все-таки освідомив дуже багато музикантів, що між ними і державою велике-велике провалля, і що це треба змінювати. З'явились ініціатори цих змін, з новими ідеями, законопроектами... Піднялось питання роялті... маю надію що це буде змінюватись на краще. Ось стаття власне на цю тему, коли "великі" гравці українського щоубізнесу організували круглий стіл аби обговорити всі ці проблеми і обдумати що з цим далі робити https://liroom.com.ua/news/profspilka/ Серед основних проблем назвали "...відсутність механізмів та готових рішень щодо виплат роялті, недопрацьований Закон про гастролі, відсутність державної програми розвитку музичної індустрії, недосконалі норми у Податковому кодексі щодо культурної сфери..."


ОТОЖ. Ситуація з одного боку непроста, навіть іноді *fucked up*, а з іншого - простір з безлічі варіантів. Хороший вокаліст - на вагу золота. Вкладайте в свій розвиток, в свій талант, в свої вміння, в "самопрезентацію", не сидіть на дивані цілими днями, а ходіть на концерти, джеми, кастинги, музичні конференції (принаймі до війни такі проходили) - це все нетворкінг, коли ви будете зав'язувати нові корисні знайомства. Сучасні технології та їх доступність дає величезну кількість інструментів, що дозволяє чи надавати послуги чи створювати корисний контент, який може приносити дохід, не виходячи з дому. Також, якщо ви не можете зібратись з думками - візьміть блокнот, ручку, і напишіть в стовпчик свої хороші якості, які можуть зробити вас затребуваним вокалістом, далі напишіть пункти які на вашу думку треба допрацювати. Далі напишіть, що б ви хотіли робити і напишіть також що б ви могли робити. Далі напишіть що вам потрібно, щоб отримати цю роботу. Коли ви ці речі пропишете, картинка стане набагато яснішою. Наприклад:

Ціль - хочу співати на крутих івентах - сольно.

Плюси - вмію круто співати, маю контактну базу організаторів.

Допрацювати - стиль, візуальну подачу.

Що потрібно - зняти демо, купити декілька концертних костюмів і плать, розіслати демо-відео організаторам івентів та запусити рекламу у соцмережах. Можливо іноді виступати у ресторані для "самореклами" - розіслати своє відео арт-директорам декількох ресторанів. Створити класну і живу сторінку в інстаграмі і знімати щотижня новий відео-кавер відомих трендових пісень.


Або

Ціль - хочу бути викладачем вокалу.

Плюси - вмію круто співати. Люблю взаємодію і спілкування з людьми, вмію знаходити з ними спільну мову

Допрацювати - не маю досвіду викладання, знаю лише метод за яким мене саму навчали.

Що потрібно - отримати підвищення кваліфікації - можна пройти вокальні курси інших методик, інших викладачів та збагатити свій арсенал знань і методів. Далі - отримати досвід - можна взяти декількох учнів безкоштовно для практики, також можна піти у студію вокалу на мінімальну ставку для початку - отже, переглянути існуючі студії, взнати умови та запропонувати свою кандидатуру. Також, потрібно створити сторінку у соц. мережах та поповнювати її відео з уроків, та різними відео які показуватимуть мою експертність і цим будуть залучати потенційних клієнтів.


Бажаю вам знайти свою "роботу мрії" яка приноситиме не лише задоволення, а й заробіток. Чекаю на ваші думки у коментах, а також не забудьте поставити лайк!


 
 
 

3 Comments


varibrus01
varibrus01
May 04, 2023

Дякую!

Like

Привіт! Дякую! Ти шикарна, це перше. Друге - я подивилась може 3-5 відео на Ютюбі і навіть без вправ та тренувань блок пройшов, я заспівала голосніше, більш вільно та сміливо! Дякую тобі, коплю на твої майстеркласи та куплю усі! Таке питання є, а як саме шукати ресторани та ці "кастинги"? А ще, ДУЖЕЕ цікаво було б дізнатися, як зібрати бенд?

Like

Nazar Ivanyshyn
Nazar Ivanyshyn
Aug 02, 2022

Шикарна стаття, ваші поради однозначно пригодяться для професійного розвитку! Я радий, що існує такий хороший блог, ютюб канал, інстаграм з такою важливою інформацією. Велике вам дякую)

Додам ще один хороший спосіб заробітку і взагалі хорошу школу життя для музиканта - гра на вулиці, там ви матимете змогу побороти страх сцени, станете більш стресостійкими (бо всяке трапляється, це ж вулиця) навчитесь відчувати публіку, оскільки фідбек буде миттєвим, ну і підвищите свою самооцінку, адже ваші старання будуть оцінені одразу, за умови що ви правильно підберете пісні, організуєте прийнятне звучання та виберете доступне людне місце. Багато успішних музикантів починали саме на вулиці) Успіхів!

Like
bottom of page