top of page

Чи існує "правильна" вокальна позиція?

Оновлено: 21 трав. 2023 р.

Одне з запитань яке мені поставила підписниця в інстаграмі звучало так: Чи існує правильна позиція у вокалі? Чи це справа смаку? - Отже, спробую відповісти у цьому дописі.

Що таке вокальна позиція? Чому цей термін так часто використовують викладачі вокалу? Що вони мають наувазі? Отже постараюсь описати все максимально просто і чітко, як завжди, з турботою про вас і ваші знання.

Позиція це «сет ап» або налаштування звуку, яким співає вокаліст. Ми чуємо різноманіття звуків коли слухаємо як співає Вітні Хюстон чи Сем Сміт - ми можемо почути белт, cry, twang, фальцет, кругліший звук, ширший, матовіший, повітряніший, гучніший різкіший, гучніший ніжніший… безліч варіантів. Всі ці варіанти - і є різними вокальними позиціями. Тобто одна вокальна позиція - один тип звуку. Можна ще сказати - формочка звуку. А ще англійською часто звучить слово placement - тобто, дослівно, в яку формочку ви свій звук поміщаєте (placement of your sound). Що створює цю формочку? «Запчастини» нашого вокального апарату такі як - положення хрящів гортані, висота гортані, звуження надгортанного сфінктра, положення м‘якого піднебіння, положення язика. Нерозривним з якістю звуку буде також товщина звязок яку ви оберете для свого звуку, але її умовно виносять в інший окремий «великий» параметр поряд з плейсментом, також якщо вже заговорили то ще один окремий великий параметр це опора. Дихання- звук-позиція - три кити вокалу, так мене вчили ще в дитячому хорі. А можна сказати «сучасніше» - стабілізація - звязки - плейсмент. Означає одне і те ж, головне щоб ви розуміли в чому суть:)




Звуків звісно є безліч, але так «склалось історично» що деякі найвикористовуваніші з цих звуків погрупували і дали їм назви - белт, мікс, твенг, фальцет, головний звук - все це про позиції. Наприклад позиція «істинного белту» - товсте змикання зв‘язок, висока гортань, звуження надгортанного сфінктру, підняте м‘яке піднебіння, висока позиція язика, широко розкритий рот… Але, увага на поняття «істинний белт» - бо, ви можете змінювати всі ці параметри як подобається вам - менше звуження надг.сфінктру чи більше, нижчий язик чи вищий, кругліша формочка з параметром “cry” чи плоскіша формочка з високою гортанню… Те, що хтось погрупував звуки і дав їм назви і описав їх параметри не означає інструкцію, якої треба строго дотримуватись, ні! хтось просто описав «середнє схоже» між звуками, які найчастіше використовуються у співі щоб організувати процес навчання і дати нам «базу» від якої далі можна відштовхуватись і робити все що вам заманеться. Окей?)


А ще до прикладу, не забуваймо, що кожна голосна - І И Е А О У - це також окрема, інша позиція.

Повернімось до позиції. Наприклад якщо ви дивились мої розбори пісень інших співаків то я власне і пробую у цих відео розбирати позиції якими вони співають той чи інший звук. І цим цікаві розбори інших співаків, бо кожен зних якраз співа не по інструкції визначених параметрів, а постійно дає свої унікальні цікаві звуки, і якщо натренувати вухо то з часом ви теж почнете чути - цей звук на високій гортані , а цей вже на нижчій, а тут наче був белтовий звук , але він був назалізований опущенням мякого піднебіння… і тд


Можна говорити про позицію притаманну конкретному співаку, а можна також говорити про позиції які співак використовує для співу конкретного звуку. Але якби ж все було так просто…

Якщо ми говоримо про позицію притаманну якомусь співаку, то маємо розуміти, що це явище нестабільне, постійно змінюється, але так, у позиції конкретного співака є якесь «середнє значення» бо саме тому наш співак звучить по особливому, має свій характерний тембр, чи «забарвлення» свого звуку. Ну наприклад Юлія Саніна з The Hardkiss переважно співає з нижчою гортанню, округляє голосні і додає cry ( я нещодавно робила огляд її голосу тут …) . Або всі знають славнозвісний звук Christina Aguilerа який твориться трішки піджатим назад дорсумом язика (його задня видима частина). Або позиція Адреано Челентано - висока гортань, звуження надгорт. сфінктру (що простіше називають твангом, або твангуванням) і дуууже часта назалізація звуку (також це природа італійської мови і багатьох італ. співаків - послухайте як багато назалізації у вокаліста Maneskin).


Якщо ми говоримо про позицію в конкретній пісні то так само сказати що потрібна «ось така позиція» - і співати в ній… буде дуже узагальнено, бо якщо ми візьмемо найкрасивіші виконання найвідоміших пісень - вони усі красиві в тому числі через те, що вокаліст співає різноманітно і «кольорово», тобто постійно змінює позицію для цікавішого насиченішого звучання. Буквально олне слово може бути поділене на декілька позицій, де один склад буде співатись широким белтингом, а інший склад округлішим мікстом з cry, бо пішлп вища нота… Позиція є більш стабільною у оперному співі - звісно, там теж є більш криті звуки, ширші звуки, глибші, яскравіші, але «формочка» для співу опери це щось таке дуже «центральне» і домінантне, і змінюється не так драматично різко як в поп вокалі чи в джазовому вокалі, де буває якийсь тваринний рик переходить в красивий широкий белт…


Після того, як вокаліст освоює різні «формочки» чи «позиції» найважливішим на мою думку є перехідні стани, вміти вільно «переміщатись» по цих позиціях, бо впродовж однієї фрази в пісні позиція може змінюватись по три рази і вокаліст, який вміє робити ці зміни співає найцікавіше і «найсмачніше».


Погляньте відео вокаліста "очима" МРТ - це дуже цікаво, ви одразу добре побачите як змінюється формочка позицій під час співу https://www.youtube.com/watch?v=J3TwTb-T044


Поняття "правильної позиції" прийшло до нас з академічного співу - там дійсно є "канон" звучання, до якого усі співаки прагнуть, звісно і в опері позиція може дещо змінюватись, але, в будь-якому випадку не так драматично як у естрадному співі, умовноє оця характерна "кругла" формочка звуку. А от у естрадному чи джазовому вокалі "правильність" є відносною, важливим є фактор чи вам цей звук подобається, чи він пасує до композиції яку ви співаєте, чи це той звук який ви хотіли в результаті отримати і чи цей звук є комфортним вашому голосовому апарату і не приносить дискомфортних відчуттів. Це основні параметри від яких ви відштовхуєтесь. І умовно - вам хочеться заспівати високу ноту дзвінким але не надто різким звуком, в міру зімкнутим, не передавленим... Якщо передавите - можна сказати, що позиція була неправильна. Або, якщо передавите, та ще й з неприємними відчуттями в апараті - теж, можна сказати, що позиція неправильна. Але, тут основне, що є момент вашого особистого "художнього бачення" чи "справа смаку". Можливо ви хочете дати в звук більше компресії, але згадуєте слова вчительки з хору в муз.школі, яка сказала, що це неправильно, і співати можна лише якоюсь "правильною позицією"... не партесь=) робіть як подобається вам!


Я вже працюю над новим майстеркласом який буде так званим 2м рівнем після Майстеркласу для початківців, де ми будемо розглядати позиції белту, міксту, твенгу, cry, і інших прийомів, а також працюватимемо якраз багато над переходами з однієї позиції в іншу у різних крутих авторських аудіовправах. Тому, обов‘язково підпишіться щоб не пропустити коли вийде новий МК, а також працюйте над МК для початківців, щоб бути готовими до складніших завдань!)


Надіюсь пояснила зрозуміло , якщо залишились питання - залишайте їх в коментарях під цим дописом! І поставте сердечко, якщо було корисно!)




 
 
 

Comments


bottom of page