top of page

Як збільшити діапазон голосу?

Оновлено: 1 серп. 2022 р.

У цьому пості про те, як збільшити вокальний діапазон - чи з визначеним діапазоном вже народжуються, чи можна його збільшити і якщо так, то як?


Колись давно, здається мені тоді було 18 чи 19 років, я прийшла на свій перший «серйозний» урок вокалу. Я співала до того вже давно, з малечку, але щоб отак займатись з викладачем, систематично і «грамотно», такого не було. Отже, я прийшла, і зовсім нічого не знала про вокал "в теорії" і я уявлення не мала про якусь базову вокальну техніку. Відповідно, я думала, що мої вокальні вміння вже визначені з народження природою, і мій діапазон закінчується на ноті Сі (іноді До, коли настрій хороший). Я була сповнена щастя після першого уроку вокалу, коли мені сказали, що насправді все можна «розспівати» , тільки якщо багато і систематично працювати. І, я почала багато і систематично працювати.



Отже, діапазон. Для початку було б добре визначити тип свого голосу і свій «стартовий» діапазон, який у вас наразі є. В академічній школі вокалу виділяють такі типи голосу як сопрано, мецо-сопрано, контральт, тенор, баритон, бас. Але, насправді, типів голосу є ще більше, якщо поглянути німецьку класифікацію Fach System ( дивись зрображення нижче ).

Наприклад сопрано за цією системою ділиться на ліричне колоратурне, драматичне колоратурне, субрет, ліричне сопрано, ліричне драматичне сопрано, просто драматичне сопрано, і ще високе драматичне сопрано… якщо вам цікаво ці всі класифікації переглянути з детальнішим описом, тоді запрошую до статті у вікіпедії тут

зображення взято з цієї сторінки

Отже, всі ці типи голосу були визначені і описані для того, щоб підбирати під кожну партію голос, який максимально підходитиме. В естрадній музиці, ніхто вас в рамки "партій" і "ролей" заганяти не буде… в естрадній музиці ви можете спокійно змінювати тональності під себе, і співати так, як вам подобається.


Тобто, простіше кажучи, в академічній музиці твір обирає вокаліста, а в естрадній музиці вокаліст обирає твір.


Для чого ж вам все-таки знати свій тип голосу, якщо ви не співатимете академічну музику? Я б сказала що це всеодно потрібно і корисно - ви тоді зрозумієте як з своїм голосом найкраще працювати і де він розкривається найяскравіше. Це важливо, бо часто вокаліст має голос драматичного сопрано, а хоче співати високі ноти як ліричне… потрібно розуміти свою природу, її особливості, і полюбити її - наприклад у ліричного сопрано не буде таких «соковитих» нижчих нот, як у драматичного.

До прикладу, у мене голос краще звучить нижче, дуже яскраво розкривається в белтовій техніці, тоді тембр аж «наливається» обертонами, а от перехідні ноти даються мені не так просто, а верхи, ті що вище перехідних, «технічно» звісно вдаються, але це не найпрекрасніші місця мого діапазону.



Природа дійсно наділяє нас якимись визначеними параметрами, і це робить ваш голос не схожим на інші. Технічно ви розтягнете свій діпазон на повну, навчитесь усіх можливих технік , але, ви маєте розуміти, що будуть в голосі його «коронні» місця, і саме на них треба робити ставку і їх показувати. Якщо ви ліричне сопрано - прекрасно, у вас красиві верхи, ви вільно себе там почуваєте, але вже нотки нижче до першої октави не звучать так яскраво і трохи «тьмяніють» порівняно з вашими політними і дзвінкими верхами. Колоратурне сопрано - у вас дуже «повороткий голос» , ви маєте змогу стати королями і королевами мелізмів. Меццо сопрано мають красиві насичені низи, рідше серед жіночих голосів є контральт, бо це ще нижчі голоси, і цю унікальність потрібно цінувати, адже таких, як ви, взагалі дуже мало, і, ваш тембр може стати неповторним, якщо ви його правильно розкриєте. Надіюсь ви зрозуміли!


Отже, як визначити свій тип голосу?

Якщо ви тільки починаєте, тоді ще рано робити остаточні висновки, бо у вас впринципі голос може бути ще не розкритим на базовому рівні - після хоча б пів року вправ, картинка може стати яснішою, і тоді вже можна буде зробити якісь висновки.


ВОКАЛЬНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ:

Завдяки такій вправі-експерименту ви і дізнаєтесь свій тип голосу і свій діапазон


Подивіться на картинку нижче, вам потрібне буде фортепіано. Ви починаєте з найнижчої ноти у своєму діапазоні, але! ця нота має бути заспівана комфортно, без передавлювань, як часто пробують шось там «прогарчати» внизу, ні, нота має бути взята технічно і рівно, і так ви маєте її протримати хоча б 5 секунд - тоді нота зараховується. Далі ви так піднімаєтесь, нота за нотою, до самого верху. Зауважте де ваш голос перейде з грудного в головний - не напружуйтесь спеціально, щоб цей перехід «відтягнути», в цьому немає сенсу, просто де відчуєте, що хочете перейти - переходьте. Далі піде головний звук і він також має бути якісний, зібраний, і так аж до найвищої комфортної вам ноти, яку ви візьмете так само комфортрно і протримаєте 5 секунд. Таким чином ви і визначите свій тип - по найнижчій ноті, по місцю «перелому» голосу ( де ваш «passaggio» - перехід), а також по тому, де ваш звук буде звучати найкраще і найсоковитіше і найкомфортніше. Для перевірки скористайтесь картинкою нижче

*middle C на картинці це До першої октави


Наступне питання, як збільшити свій діапазон? Перше, що вам треба зрозуміти, «висота» звуку це насправді неправильне слово, так просто почали колись говорити, насправді, звук це частота коливань - частіші коливання - «вища» нота, менше коливань - «нижча». Відповідно для частіших коливань зв‘язка розтягується і стає тоншою, для повільніших коливань зв‘язка стає товстішою. Отже, для того аби співати низько ми вчимось співати товстішими зв‘язками і давати повільнішу частоту коливань - не потрібно кудись «заковтувати» вниз гортань бо нота ніби «низько» - ніде вона не низько!!! Потрібно навпаки розслабити гортань і дати хорошу «підтримку» повітрям. Уявіть себе органом - були колись в органному залі? Ні? Сходіть - зрозумієте, що я маю наувазі, або, ще краще, це почути вживу голос басу, або тенора - ви тоді добре відчуєте що таке низький звук, розпитаєте їх вічуття. А що по високих нотах? А для високих нам потрібно розтягувати зв‘язки і навчитись давати швидші коливання, і менше випускати повітря, в цьому складність, якщо дасте багато повітря - буде фальцет, красива техніка, але ж ніхто не хоче все співати фальцетом… Отже, для збільшення діапазону вверх - ми розтягуємо звязки.


Потрібно перестати думати про висоту нот як буквальну висоту. Вокалісти через це тягнуть шию вверх, задирають голову, напружуються, піднімають плечі а дехто іноді встає на носки… це ніяк не допоможе з високими нотами. Отже, перестаємо думати вертикально про ноти, а думаємо краще «горизонтально» - уявляйте голос як резинку, яка розтягується.


Найкраще для розтяжки діапазону підійдуть всілякі слайди, далі liprolls ліпролс (моторний човен, губні трелі) - це вокальна вправа, про яку я детально розповідаю у мому Майстеркласі для початківців і ми робимо багато вправ в цій техніці. Також з правильною і безпечною розтяжкою вашого вокального діапазону допоможе SOVT - semi occluded vocal tract. Це вокальна методика, при якій ви співаєте через трубочку, і ліпролс також частково є варіантом цієї техніки. Про спів з трубочкою також розповідаю у моєму Майстеркласі для початківців. Принцип SOVT полягає у тому, що ви співаєте з «напівзакритим» вокальним апаратом і завдяки цьому вокальним зв‘язкам легше змикатись, ви краще контролюєте потік повітря і відповідно швидше вчитесь правильній вокальній техніці! І, також, ваш голос магічним чином може досягати таких низьких і високих нот, які вам без трубочки не вдавались. Тому, обов‘язково раджу спробувати.

кадр з Майстеркласу для початківців


Що найважливіше пам‘ятати при розтяжці вокального діапазону, це те, що голос не любить різких рухів, розтягувати потрібно день за днем, мало по малу - так найпевніше, що ви досягнете хорошого результату. Якщо будете пробувати силою, то зіткнетесь з затисками, по типу ефекту ремня безпеки - якщо смикнете його різко - ремінь заблокується, якщо потягнете плавно - тоді ремінь "піде". Тому, вправи потрібно робити день за днем, не вимагаючи від себе моментального результату. І, не йдіть високо туди, де вже не комфортно, ви так лише травмуватимете свій голос і завчатимете неправильні рухи. Нам цього не потрібно.


Головне не швидкість і не висота, а якість.


Вправи на розтяжку можна робити хоч щодня - вранці поки робите сніданок, або по дорозі на роботу - при бажанні час знайдеться завжди!


Також, запрошую подивитись одне з моїх нових відео про збільшення діапазону на ютубі - там я якраз показую дуже класні вокальні вправи для того, аби розтягнутти діапазон вашого голосу, які ми заспіваємо разом у відео.


Дякую, що прочитали цю статтю, ви можете поширювати її серед колег та своїх учнів, щоб разом ставати кращими у вокальній справі! До наступних постів!






 
 
 

Comments


bottom of page